Plakat zapraszający na XII spotkanie Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności w dniu 18 lipca 2024 r. w Lublinie.

W dniu 18 lipca 2024 r. odbyło się XII posiedzenia Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności (LPnRD) w Urzędzie Miasta Lublin w Lublinie przy ul. Spokojna 2. Podczas  spotkania do grona Sygnatariuszy LPnRD przyjęto:

  • Stowarzyszenie Klub Abstynenta Wzajemnej Pomocy „OAZA” w Świdniku
  • Fundacja Dostępny Biznes
  • Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Remiś
  • Fundacja „Świat według Ludwika Braille’a”
  • Fundacja Sztuka i Dom


Uczestnicy spotkania zapoznali się z głównymi założeniami projektu „Lubelscy Liderzy Dostępności” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Projekt jest realizowany przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP), który prowadzi Sekretariat LPnRD. Jednym z celów projektu będzie wypracowanie i wdrożenie „Strategii Rozwoju Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności na lata: 2025-2027”.


W dalszej części przedstawiono wyniki kampanii społecznej na rzecz ustanowienia przez Senat RP roku 2025 Rokiem Dostępności. W tym zakresie Senat RP uroczyście honoruje wybitne postacie, wydarzenia lub idee, o których powinniśmy szczególnie pamiętać w nadchodzącym czasie. Patronat roku ustanawiany przez Senat RP stanowi okolicznościowe wyróżnienie podejmowane corocznie w drodze uchwały. 


Jednym  elementów prowadzonej kampanii społecznej jest cykl artykułów, w tym:


Poza tym przestawiono relację z przygotowania projektu partnerskiego w ramach ogłoszonego konkursu nr FERS.04.07-IP.04-001/24 pn. Wsparcie potencjału NGO do prowadzenia działań służących zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub włączeniu społecznemu.  Jest to tym bardziej istotne, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, NGO są zobowiązane do dążenia w prowadzonej działalności do zapewniania dostępności. Takie podejście oznacza, że dostępność powinna stanowić niezbędny element działalności wszystkich NGO i być przejawem ich społecznej odpowiedzialności.


Ankieta badania potrzeb organizacji pozarządowych z woj. lubelskiego w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub włączenia społecznego  jest dostępna na stornie: https://tiny.pl/d45r2

English English Polish Polish Ukrainian Ukrainian
Skip to content