W dn. 27 października 2021 r. odbyła się w Kawiarenka Obywatelska pt. “Standardy NGO bez barier” w Hotelu Victoria w Lublinie
W dn. 27 października 2021 r. odbyła się Kawiarenka Obywatelska pt. „Standardy NGO bez barier” w Hotelu Victoria w Lublinie przy ul. Narutowicza 58/60. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu kroczących debat publicznych w projekcie „Dostępne NGO na PLUS” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Projekt jest realizowany przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. Realizacja projektu odpowiada na potrzebę wypracowania, przetestowania i wdrożenia standardów w zakresie zapewnienia dostępności działań NGO dla osób ze szczególnymi potrzebami (beneficjentów rządowego Programu Dostępność Plus na lata: 2018-2025).
Obecnie istnieje potrzeba wykreowania społecznych Liderów Dostępności w oparciu o system społecznych Koordynatorów ds. dostępności w NGO (analogicznie jak wykreowano „Latarników Polski Cyfrowej” w ramach Programu Polska Cyfrowa Równych Szans). W tym zakresie projekt „Dostępne NGO na PLUS” zakłada – wypracowanie, przetestowanie i wdrożenie – standardów uwzględniających specyfikę pracy NGO, które będą mogły być wykorzystane przez społecznych Koordynatorów ds. dostępności w NGO.
Wypracowane w projekcie „Standardy NGO bez barier” będą zawierać pakiet 5 standardów w zakresie zapewnienia dostępności działań NGO dla osób ze szczególnymi potrzebami, tj.:
S1. Standard wspierania przez Koordynatora ds. dostępności w NGO osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez organizację.
S2. Standard monitorowania działalności NGO w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (cyfrowej, architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej).
S3. Standard wdrażania w NGO planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
S4. Standard dostosowania działań NGO do potrzeb i możliwości osób ze szczególnymi potrzebami.
S5. Standard stosowania dostępności w NGO w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnicy Kawiarenki Obywatelskiej mogli zapoznać się również z zasadami przeprowadzania audytów z dostępności architektonicznej budynków publicznych, jak też z ofertą przystąpienia do Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Dostępności, które zostało zainicjowane w projekcie „Lubelscy Liderzy Dostępności na START” dofinansowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Polityka prywatności i pliki cookies
Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.
Czytaj więcej